Ha fáj a picink pocija

 
A pocifájdalom sokféle okból keletkezhet. Túl sok levegőt nyelt a baba evés előtt, illetve közben, nehezen emészti meg a neki kiválasztott tápszert, puffasztó ételt evett az édesanya, a túlzott tehéntej fogyasztás, ami kiválasztódik az anyatejben, nem büfizett eleget, stb. Azonban a sokéves csecsemőápolási tapasztalatommal bátran ki merem mondani, hogy gyakran csak az a probléma, hogy éhesek a csöppségek, vagy éppen szomjasak, esetleg közelségre vágynak. A tapasztalatlan és kétségbeesett anyukák ilyenkor sajnálatos módon, óvintézkedésként „mesterséges segítséghez" (Infacol és társai) nyúlnak, pedig számtalan természetes mód létezik a pocifájdalom kiküszöbölésére, elmulasztására.

 

 

Rooibos tea

Szomjazó csecsemők! című menüpont alatt található a részletes leírás!

 

 

Ayurvédikus babamasszázs

Ayurvédikus babamasszázs tanfolyamaimon sajátítható el a technika! További információ az Anyuciknak menüpont alatt található!

 

 

Hason fekvés, vagy ilyen pózban tartás

 

Az izgő-mozgó hason fekvő baba kevésbé hasfájós, a hasra nehezedő enyhe nyomás jólesik a görcsölő beleinek, könnyebben büfög, a szelek is könnyebben távoznak.

 

 

 

 

Kamillatea

A Pelus a popsin menüpont alatt érhető el részletesebb információ a kamillateáról!

Tea formájában rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit.
Receptúra: (Fogyasztásra alkalmas tea készítése babáknak)
Forrázzunk le kb. 200-250ml forrásban lévő vízzel 1 teáskanál szárított kamillavirágzatot. Hagyjuk állni 2, de legfeljebb 3 percig, majd szűrjük le. Mindig csak frissen elkészítve adjuk a babának! Amit babócánk meghagy, hörpintsük fel, hogy ne vesszen kárba, ugyanis hosszabb ideig nem célszerű tárolni, mert bezöldül, s íze is megváltozik.

 

 

Édesköménytea

Az édeskömény az egyik legjobb erjedés- és puffadásgátló gyógynövényünk. A gyógyhatást a termés szolgáltatja, ami külalakra nagyon hasonlít a kapormaghoz, csak annál nagyobb, íze édeskés. Hatóanyaga az illóolaj, aminek fő komponense az édes ízű transzanetol (50-70%), továbbá a kesernyés, kámforos ízű alfa-fenchon (50%). Tartalmaz még ánizsaldehidet is, melynek köszönhetően az édeskömény illata igen hasonló az ánizséhoz.


Alkalmazása gyomor-és bélgörcsöknél puffadás- és erjedésgátló, légúti hurutoknál pedig köptető és nyálkaoldó. Felhasználható még késő, rendszertelen menstruáció kezelésére is. A legújabb kutatások kiderítették, hogy női hormonaktivitású hatása is van, ami enyhítheti a klimax tüneteit.

 

 Receptúra: (Fogyasztásra alkalmas tea készítése babáknak)
Forrázzuk le az édesköménytermést, (5-10 szem elég) és utána 5-8 percig áztassuk. Nem szabad főzni (kisbabák esetében)! Akkor jó, ha egy egészen világos teát kapunk. Nem kell ízesíteni, mert az édeskömény maga is kellemesen édeskés ízű. Hasfájós babáknak jó segítség lehet, de a gázok képződését kissé fokozza.

 

 

Szezámolaj + édeskömény illóolaj

A szezámolajról részletesebben, a Pelus a popsin menüpont alatt található információ!
Jó minőségű (100%-os tisztaságú) édeskömény illóolaj ma már számos helyen beszerezhető!

 

Receptúra:

Kb. 5-10ml szezámolajba csepegtess 2 cseppet az édeskömény illóolajból, majd keverd össze, s melegítsd fel testhőmérsékletűre. Ebből az egyvelegből tegyél gyermeked hasára annyit, amennyivel masszírozni fogod a következőképpen:

 

 

• mutató és középső ujjad végével, babád köldökétől haladva, az óramutató járásával megegyező irányba egyre nagyobb köröket írjál le a pociján, majd, ha elértél a rekeszizmokig, utána egyre kisebbek legyenek a körök. Ismételjük meg párszor a mozdulatot!
• a következő lépés mozdulatsorai ugyan azok, ezzel a kis különbséggel: ujjainkkal finom rezegtető mozgást végezzünk babánk pocakján!
Ha a masszázs közben beszívódik az olaj, tegyünk újabb adagot a pocakjára, hogy biztos hatást érjünk el az olajos masszázzsal!


Figyelem! Az olajok használata előtt, minden esetben bőrpróba végezendő! Egy gombostűfejnyi olajat csepegtess babád csuklójára vagy könyökhajlatába, s ha 12-24 óra elteltével sem jelentkezik semmilyen bőrpír, bátran használhatod egész testére az olajat! (Rendkívül ritkán fordul elő allergiás reakció, azonban nem árt az óvatosság!)

 Figyelem! Kis kiszerelésű alapolajok kaphatóak! (Katica Olaj - Birodalma menüpont alatt!)

 

 

Szoptatós édesanyákank különböző teaivással

Sajnos kevesen tudják, hogy milyen kedvezően lehet befolyásolni az anyatejen keresztül kisbabánk vitamin-, ásványi anyag-, fehérje-, szénhidrát-, zsír szükségletét, valamint a megfelelő emésztését. Minél változatosabban táplálkozik az anyuka, babája annál kiegyensúlyozottabb lesz.
Pocifájós babák esetében a következő teák fogyasztásával lehet kedvezően befolyásolni a kellemetlen tüneteket, s plusz ráadásként ezek a teák a tejelválasztást is serkentik!


Görögszéna, vagy más néven lepkeszeg mag teája

A görögszénamagnak különleges hatása van a méhre, és egyben a női szaporítószervek egészére is. A görögszénában található szaponin, amely a fitoösztrogén előfutárát, a dioszgenint tartalmazza, nagyon fontos szerepet játszik a nők egészségében. Szülés után arra alkalmazzák, hogy elősegítsék a bélmozgást és megtisztítsák a méhet. Elősegíti az anyatej megfelelő folyását. Ha fájdalmas a menstruáció, akkor a görögszéna melegítő és pangást csökkentő tulajdonságai igen kedvező befolyással vannak a szervezetre. Évszázadokon keresztül, rengeteg kultúrában a nők a tejtermelésük fokozására használták a görögszénát. A görögszéna serkentő hatással van a tejelválasztásra, és biztonságos az édesanya és a csecsemő számára egyaránt. De az édesanyáknak tisztában kell lenniük esetleges hashajtó hatásával, és a megfelelő dózist ennek tudatában megválasztani. Cukorbeteg anyukák fokozott óvatossággal használják, mivel a görögszéna csökkentő hatással van a vércukor szintre. Krónikus gyomor- és bélhurut esetén is jó hatású. Gyulladáscsökkentő hatása is van. Egyaránt alkalmas belső zavarok gyógyítására, légúti megbetegedések kezelésére. Étvágygerjesztő hatása miatt a beteges étvágytalanság és a lesoványodás miatti gyengeség kezelésére is jól használható. Nemcsak hizlal, de növeli a vörös vértestek számát, visszaadja a fizikailag lemerült szervezet erejét. Gyógyászati értékét az indiai, egyiptomi (arab), görög, kínai népi és tudományos gyógyászatban kiemelkedőnek tartják; ezen országokban általánosan fogyasztják.

 

Receptúra:
A görögszénamag önmagában teának főzve nagyon keserű. Tehetünk mellé ajánlott teáim közül, bármelyikből.
Pl.: 1 liter forrásban lévő vizet öntsünk a következő teakeverékre:
• 2 teáskanál görögszénamag
• 2 teáskanál édeskömény
• 2 teáskanál kapor

10-15 perc után szűrjük le, kortyonként fogyasszuk el. Az egy liter, kb. egy napi mennyiségnek felel meg. Ajánlott fogyasztás: napi 3-5 csészével.

 

• Édeskömény tea

 Receptúra:
1 teáskanálnyi mennyiséget 15 percig főzzünk 2 dl vízben, majd ízesítés nélkül fogyasszuk étkezés előtt 20-30 perccel.

 


• Kapor tea

Őshazája a Földközi-tenger régiója és Nyugat-Ázsia: a Bibliában is említik, adófizetésre is használták,és állítólag óriási értéket képviselt. A kapor édeskés illóolaját a római gladiátorok masszázsolaj készítésre használták, ezzel az erőt adó kencével kenték be testüket. Európában a középkortól terjedt el. A friss kaporból készített tea enyhíti a gyomorfájást, csillapítja a bélgörcsöket, és alkalmas a menstruációs fájdalmak enyhítésére is. A magok rágcsálása megszünteti a szájszagot, és már az ókori görögök is használták az ebből készült teát csuklás ellen. Ezt a módszert manapság is sok kismama használja, ha sokat csuklik a babája. A magoknak enyhe nyugtató hatása is van, az ebből készült tea vagy ülőfürdő segíti az alvást is, és nagyon jól használható altesti fájdalmak esetén. Illóolajokban rendkívül gazdag, elsősorban gyomorerősítőként és vizelethajtóként tartjuk számon, de nyugtató és antibakteriális hatású, álmatlanság ellen, fogínygyulladás esetén is kiváló. Frissen vagy tea formájában fogyasztva vesebetegség, hányinger, emésztési rendellenességek, felfúvódás esetén is gyógyírként szolgál, kismamáknál pedig serkenti a tejelválasztást. A kapormag rendkívül jó hatással van a hormonháztartásra, ezért fogyasztása a menopauza időszakában levő nőknek különösen ajánlott. Kevesen tudják, hogy a narancsbőrrel is sikeresen felveszi a harcot, a belőle készített főzetnek pedig bőrregeneráló és fiatalító hatása van. Kalciumban, mangánban, vasban gazdag, de jelentős mennyiségű C-vitamint is tartalmaz. Hatóanyag-kutatók igazolták, hogy antioxidáns vegyületei semlegesítik a daganatos sejteket. A kapornak jóval több egészségre gyakorolt jótékony hatása van, mint azt gondoljuk, ezért érdemes belőle minél többet fogyasztani.

 

Receptúra:
1 teáskanálnyi összetört kaportermést leforrázunk 3 dl vízzel, majd hagyjuk állni negyed órán át, utána szűrjük le. Kortyonként fogyasszuk el.

 

Forrás:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Nat%C3%BAr_gy%C3%B3gyte%C3%A1k

http://www.vegetarianus.hu/irasok/gyogynovenyek/edeskomeny.html

http://www.gorogszena.hu/

http://www.atmacenter.hu/index.php?id=149

http://www.szatmar.ro/Kapor_ketto_az_egyben/hirek/31312

 

 

 

Facebook
Idézet

"Az indiánok másképp élnek a világban. Menedéküket élő fák alkotják, s csak annyit vesznek el a természettől, amennyire szükségük van, aztán továbbmennek, és hagyják, hogy a föld magához térjen."

Celia Rees

 

 

 

Elérhetőség